האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר
היחידה לפצעי לחץ

        

היחידה לפצעי לחץ
מנהלת יחידת פצעי לחץ, 
גב' ויקי גינצבורג       

טל'      09-8630032                                            

דף מידע  -  פצעי לחץ
שמירה על שלמות העור ומניעת פצעי לחץ הם מרכיב חשוב בטיפול בחולים, אך למרות תשומת הלב המוקדשת לנושא,ממשיכים פצעי לחץ להוות בעיה רפואית ששכיחותה הולכת וגוברת. פצעי לחץ עלולים להופיע הן בחולים בקהילה והן בבתי חולים ובמוסדות סיעודיים, בחולים בעלי מחלות רקע שונות. בהתחשב בהזדקנות האוכלוסייה, שכיחות פצעי לחץ גדלה. עפ"י הנתונים בעולם, 15% מהמאושפזים בכל זמן נתון מפתחים פצעי לחץ חדשים במהלך אשפוזם ובהתבסס על מצוקת כוח האדם בבתי החולים בישראל ייתכן כי השכיחות בארץ גבוהה אף יותר. רוב החולים הינם בגילאי 65 ומעלה. כ- 29% מהחולים בטיפול ארוך טווח יסבלו מפצעי לחץ.
פצע לחץ הוא אזור בו נפגעות הרקמות כתוצאה מדחיסת רקמות רכות לאזור שבין עצם ובין משטח )מזרון, כסא, נעל( למשך זמן רב. אי אספקת דם לכלי הדם הקטנים מביא להרס הרקמות וכהוצאה מכך לנמק ופגיעה בעור, וכך נוצר פצע לחץ. התפתחות פצעי לחץ קשורה ביכולת הרקמות לספוג לחץ בהתאם לעוצמת הלחץ ולמשך הזמן בו הוא מופעל.
קיימים גורמים פנימיים, הקשורים במצבו הבריאותי של המטופל, וגורמים חיצוניים, הקשורים בסביבת המטופל, תורמים להיווצרות פצעי לחץ. גורמים חיצוניים כוללים: כוחות גזירה וחיכוך חיצוניים, לחות העור, משקל המטופל, מצב תזונתי, מצב כללי של החולה,שינוים במבנה גרמי )למשל בליטות עצם עקב טראומות בעבר או שינויי פיזיולוגיים הקשורים בגיל, עקמת עמוד שידרה וכ"ד(, אלח דם , אנמיה, מחלות חריפות ולא מאוזנות וכ"ד.
קצב התפתחות פצעי הלחץ יכול להיות מהיר תוך מס׳ שעות או איטי תוך ימים, והוא תלוי בגורמים אלה .
מקובל לדרג את פצעי הלחץ עפ"י דרגות 4-1 וישנם פצעים, אשר לא ניתנים לסיווג מדויק. לעיתים גודל של הפצע הוא קטן ,אך הפצע חודר עמוק לתוך רקמות הגוף )למשל עד העצם( ולכן למרות גודלו הקטן הפצע יחשב חמור .
שינויי תנוחה
ביצוע שינויי תנוחה קבועים ותכופים הינו אחת הדרכים היעילות ביותר למניעה פצעי לחץ. אם כבר התפתח פצע לחץ, שינוי תנוחה באופן קבוע יסייע להימנע מלחץ נוסף עליו, ובכך יגביר את סיכויי הריפוי של הכיב, אם כניסיון להוריד לחץ מאזור הפצע מגביר לחץ על אזורים אחרים של הגוף. מטופלים הנעזרים בכיסא גלגלים צריכים לשנות את תנוחתם לפחות פעם אחת בשעה. יש להנחות מטופלים השמורים קוגניטיבית ובעלי יכולת תנועה בפלג גוף עליון לשנות את תנוחת פלג גופם התחתון בעצמם בזמנים קבועים. אנשים המרותקים למיטה צריכים לשנות את תנוחתם כל שעתיים -שלוש  בכדי להימנע מפצעי לחץ.
בחולים המועדים לפתח פצעי לחץ, שינויי תנוחה בזמנים קבועים מהווים אתגר לא פשוט לצווח המטפל. בחולים בעלי עודף משקל רציני ( Morbidly obese ) שינויי תנוחה הינם אתגר קשה עוד יותר ודורשים סיוע של יותר מאיש צוות אחד בכל פעם דבר, המקשה עוד יותר על הקפדה על התדירות הרצויה של שינויי תנוחה.
בני משפחה, מטפלים פרטיים אשר מגיעים לסייע למטופל יכולים גם הם לשנות את תנוחת החולה באישור של הצוות המטפל.
משטחים מתקדמים למניעת פצעי לחץ
כריות, מיטות, מזרונים ואמצעים מתקדמים אחרים נועדו לבצע חלוקה ופיזור אופטימאלי של לחצים לכל משקל החולה ולכל נקודות המגע המועדות לפתח פצע לחץ. יחד עם זאת, הורדת משך הזמן של הלחץ מבוצעת באמצעות טכנולוגיה בשם Alternating pressure לחץ משתנה לאורך זמן.
קיימים מזרונים למניעת פצעים שניתן לרכוש או להשכיר באופן פרטי בהתאם לאינדיקציה הרפואית, דרגת הפצע וחומרתו, מצב ערנות החולה, משקלו ופרמטרים נוספים הנקבעים עי׳י אנשי מקצוע.
רוב הטכנולוגיות המתקדמות מבוססות על אויר. הרעיון העומד מאחורי הטכנולוגיה הזו הינו מילוי וריקון אוויר לסירוגין מתאי האוויר של המזרון ובכך הפחתה ופיזור של לחץ מבוקר והדרגתי ע"י מערכת מחשב המחוברת למזרון.
חיישנים הנמצאים לאורך תאי המזרון יודעים לאבחן אזורי לחץ ומשקל מוגברים ומתאימים עצמם לתנוחת הגוף של החולה.
טכנולוגיות פשוטות יותר המיועדות למניעה הינם מזרוני ספוג לסוגיו, ויסקו אלסטי וכד', אולם הן טובות בעיקר למניעה לחולים בסיכון נמוך. חשיבות גדולה קיימה לכיסוי המזרון העשוי מחומר ייחודי המונע כוחות חיכוך וגזירה ומקטין אותםDartex  )  ).
כריות מתקדמות לישיבה
חלק מהותי ממניעת פצעי לחץ הוא העברת האדם השוכב למצב ישיבה. לישיבה יתרונות קליניים רבים הכוללים את שיפור זרימת הדם בכלי הדם הפריפריים, שיפור נשימתי ועוד.
יש לדאוג להפחתת לחץ גם בזמן ישיבה ע"י כריות מתאימות. יש להימנע מכריות בצורת בייגל בשל היווצרות גודש ורידי ופצעים באזור ההיקפי. ההורדה הטובה ביותר של לחץ היא ע"י שימוש בכרית המכילה תאי אוויר. סוג זה של כרית מספק את שטח המגע הקטן ביותר עם לחצים גבוהים. מושבים להפחתת לחץ המורכבים מכריות המכילות תאי אוויר הם בעלי היכולת הטובה ביותר בפיזור לחצים. כריות אלו יעילות בישיבה למשך זמן ארוך, מפתיחות כאב ומאפשרות תיקוני הושבה במצבים של פגיעות שונות. ככל שתאי האוויר גבוהים יותר)קיימות כריות בגובה עד 13ס"מ( השקיעה של המטופל בתוך הכרית טובה יותר ופיזור הלחצים והנוחות אופטימאליים. לכריות כיסויים מיוחדים המפחיתים כוחות חיכוך וגזירה וטמפרטורה ובכך מקטינים סיכוי להיווצרות פצעי לחץ.
מנהלת תחום מניעה וטיפול בפצעי לחץ גב.גינזבורג ויקי נמצאת בבניין ההנהלה הרפואית קבלת קהל בתאום טלפוני מראש.
טלפון: 09-8630332 , כמו כן ניתן לשלוח הודעות באי מייל: - viki.ginzburg@gri.health.gov.il
הדרכה למניעה וטיפול בפצעי לחץ תזונה –
פצעי לחץ יכולים להופיע אצל מטופלים שירדו במשקל באופן בלתי מכוון, עם צריכת מזון נמוכה וירודה מבחינה איכותית והמוגדרים בתת תזונה.
יש להקפיד על ארוחות מגוונות ומאוזנות, על צריכת מזונות עשירים בחלבון, אכילת ארוחות ביניים וצריכת ירקות ופירות.
בקשישים מומלץ לשמור על משקל יציב עד עודף משקל קל. מומלץ להתייעץ עם דיאטנית.
במידה והופיע פצע לחץ, הטיפול התזונתי יכלול הערכה תזונתית, תוכנית תזונתית ומעקב דיאטנית.
התפריט יכלול השלמות מזון כמו: טונה, דברי חלב, בשר, עוף, דגים, קטניות ותוספות על בסיס קלוריות כמו: טחינה, אבוקדו.
במידת הצורך, המטופל יקבל תוספי תזונה מוכנים בשתייה הכוללים קלוריות, חלבונים ויטמינים ומינרלים.
חולה עם פצעי לחץ חייב להיות במעקב תזונתי בנוסף למעקב הסיעודי והרפואי. יתכנו שינויים במהלך הזמן בתוכנית התזונתית בהתאם לשינויים במשקל, במצב פצעי הלחץ, בצריכת המזון ובבדיקות הדם.
המשפחה / המטופל מוזמנים:
•להתייעץ עם הדיאטנית במחלקה לגבי המזון המתאים למטופל  )מבחינת מרקם והרכב(.
•לעודד את צריכת המזון של המטופל.
•לדווח לצוות הסיעודי והתזונתי על שינויים בתאבון המטופל ועל שינויים בצריכת המזון שלו.
•לקראת שחרור, חשובה במיוחד התעדכנות בסוג התפריט, ההעשרות והמזון הייעודי שקיבל המטופל.
•לכל חולה עם פצעי לחץ או גם מיד לאחר ריפוי הפצעים,